Numer alarmowy 999
Logotypy UE

Aktualności WSRM

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi8 hours ago
Majówka rozpoczęta, a wraz z nią... Sezon dwóch motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego - jedynych takich zespołów na terenie województwa łódzkiego!

🏍️ Motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego dzięki specyfice środka transportu z łatwością przedzierają się przez korki uliczne, co skraca czas dotarcia do poszkodowanego.

🏍️ Na terenie Łodzi działają dwa motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego, które będą nieść pomoc mieszkańcom miasta do końca września.

🏍️ Motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, który w rękach wykwalifikowanego motocyklisty - ratownika medycznego może uratować życie.

Łódź PARAMEDiC Poland Ratownictwo Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja.

#WSRMinformuje #MotocyklRatunkowy #SezonMotocyklowy #Majówka2024
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi17 hours ago
Długi weekend uważamy za rozpoczęty 🎉 Czy wiesz, gdzie szukać pomocy medycznej w tym czasie?

🩺 Pamiętaj, że w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej są zamknięte. Jeśli podczas tzw. "długiego weekendu" dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia, pomoc medyczną można uzyskać w poradni Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej.

🩺 Poradnie Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w dni ustawowo wolne od pracy czynne są całodobowo. Szczegółowe adresy poradni Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Twojej okolicy znajdziesz na stronie: https://buff.ly/3wcvCvv

🩺 Warto pamiętać, że pomoc lekarza i/lub pielęgniarki w ramach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej udzielana jest na miejscu, w poradni, a także w uzasadnionych przypadkach, w domu chorego (personel poradni dojeżdża do miejsca przebywania pacjenta).

🩺 Pamiętaj, że poradnie Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej udzielają pomocy w przypadku pogorszenia stany zdrowia, które nie stanowi nagłego zagrożenia życia. Jeśli nie wiesz, czy Twój stan stanowi zagrożenie życia, skonsultuj się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

#WSRMinformuje #DługiWeekend #Majówka2024
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi2 days ago
⚡ AED (ang. automated external defibrillator) to automatyczny defibrylator zewnętrzny - urządzenie ratujące życie podczas nagłego zatrzymania krążenia ⚡

🟩 Większość przypadków nagłego zatrzymania krążenia w opiece przedszpitalnej związana jest z wystąpieniem groźnych zaburzeń rytmu serca, które można skutecznie leczyć poprzez dostarczenie do mięśnia sercowego energii elektrycznej (tzw. defibrylacja).

🟩 Z każdą minutą opóźnienia defibrylacji, jeśli świadkowie zdarzenia nie podejmą resuscytacji krążeniowo-oddechowej, szanse przeżycia spadają o 10–12%. Jeżeli świadkowie zdarzenia podejmą podstawowe zabiegi ratujące życie, tempo obniżania szans na przeżycie jest wolniejsze i waha się od 3 do 4% na każdą minutę od chwili utraty przytomności do defibrylacji.

🟩 Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) jest bezpiecznym urządzeniem, które może być obsługiwane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Dlatego w ramach Programu Publicznego Dostępu do Defibtylacji (PAD, ang. public access defibrillation) urządzenia te umieszczane są w przestrzeni publicznej.

🟩 PAMIĘTAJ! Jeśli w przestrzeni publicznej znajdziesz kapsułę podobną do tej na zdjęciu, która oznakowana jest piktogramem składającym się z białego serca z zielonym piorunem na zielonym tle, NIE NISZCZ TEGO URZĄDZENIA. Może ono uratować życie!
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi3 days ago
🛴 Hulajnogi elektryczne stają się powszechne nawet w mniejszych miejscowościach. O czym należy pamiętać poruszając się hulajnogą elektryczną? 🛴

1️⃣ Dopuszczalna prędkość z jaką może poruszać się hulajnoga elektryczna wynosi 20 km/godz., jednak w praktyce spotykane są hulajnogi poruszające się szybciej.

2️⃣ Upadek z hulajnogi przy prędkości do 20 km/godz. może prowadzić do poważnych obrażeń ciała. Zwłaszcza jeśli użytkownik jednośladu porusza się bez kasku.

3️⃣ Osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia, aby poruszać się hulajnogą elektryczną muszą posiadać uprawnienia w postaci karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T.

4️⃣ Dzieci do 10 roku życia nie mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych za wyjątkiem poruszania się w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

5️⃣ Użytkownik hulajnogi powinien poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku z jezdni należy korzystać tylko i wyłącznie ruch na niej odbywa się z prędkością do 30 km/godz. Z chodnika można skorzystać tylko wówczas, gdy ruch na jezdni odbywa się z prędkością przekraczającą 30 km/godz. i nie ma drogi/pasa dla rowerów.

To tyle jeśli chodzi o przepisy... A biorąc pod uwagę codzienną ratowniczą praktykę, gorąco zachęcamy wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych do zakładania kasków rowerowych. Taki kask to nie ujma na honorze. To sprzęt, który może uchronić przed ciężkim urazem 🧠💥 czaszkowo-mózgowym.
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi6 days ago
🩺 Porozmawiajmy o... Zaparciach! 🩺

🩺 Mianem "zaparć" przyjęto nazywać małą liczbę wypróżnień (do 2 na tydzień) lub też twarde, oddawane z trudem i wysiłkiem stolce, którym często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia.

🩺 Czym są spowodowane zaparcia? Istnieje wiele przyczyn zaparć. Wśród nich wymienić można między innymi:
▪️ zaparcia idiopatyczne (nie występuje wówczas choroba organiczna) - stanowią one najczęstszy rodzaj zaparć (ok. 90% przypadków).
▪️ choroby jelita grubego (np. uchyłkowatość jelita grubego, nowotwory, stany zapalne)
▪️ choroby odbytu i odbytnicy (np. zwężenia odbytnicy, nowotwory, guzki krwawicze)
▪️ leki: przeciwbólowe (opioidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne), przeciwcholinergiczne, przeciwdepresyjne (np. amitryptylina), przeciwdrgawkowe (np. karbamazepina), przeciwparkinsonowskie (o działaniu dopaminergicznym), zawierające wapń lub glin, preparaty żelaza, przeciwnadciśnieniowe (β-blokery, blokery kanału wapniowego, diuretyki, klonidyna)
▪️ choroby obwodowego układu nerwowego (choroba Hirschsprunga, choroba Chagasa, neuropatia autonomiczna)
▪️ choroby centralnego układu nerwowego (choroby naczyniowe mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenia pourazowe mózgu lub rdzenia kręgowego, guzy rdzenia kręgowego)
▪️ choroby psychiczne (depresja, jadłowstręt psychiczny)

🩺 Jak można poradzić sobie z zaparciami?
🟢 jednym z niefarmakologicznych sposobów leczenia zaparć jest zwiększenie błonnika w diecie np. w postaci otrębów pszennych lub owoców (jabłka, banany), czemu powinno towarzyszyć zwiększenie objętości przyjmowanych płynów (> 3 litrów/dobę).
🟢 inną metodą niefarmakologiczną jest zmiana stylu życia z systematyczna aktywnością fizyczną oraz regularnymi próbami wypróżnień (przez 15–20 min, bez nasilonego parcia, zawsze rano po śniadaniu).

🩺 TWOJĄ SZCZEGÓLNĄ TROSKĘ POWINNY WZBUDZIĆ OBJAWY ALARMOWE TAKIE JAK:
🔴 gorączka
🔴 zmniejszenie masy ciała
🔴 ślady krwi w stolcu
🔴 ból brzucha budzący w nocy
Jeśli powyższe objawy towarzyszą zaparciom, zgłoś się do lekarza rodzinnego.
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi7 days ago
🚨 Czy wiesz kiedy należy ewakuować poszkodowanego z wraku pojazdu? 🚨

🟢 Poszkodowanego można ewakuować z wraku pojazdu w przypadku:

✅ W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa (np. pożar, wyciek materiałów pędnych).
✅ Po rozpoznaniu nagłego zatrzymania krążenia.
✅ W przypadku krwotoku zagrażającego życiu, którego nie można zatamować.

🟢 Pamiętaj, że w opisanych wyżej sytuacjach stabilizacja głowy lub zaopatrzenie innych obrażeń ma drugorzędne znaczenie. Przeznaczenie czasu na dokowanie tych czynności może opóźniać ewakuację stanowiąc zagrożenie dla osoby poszkodowanej.

#WSRMinformuje #PierwszaPomoc
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi

Znajdź nas